Kanada Hakkında Bilgiler

Kanada Hakkında Bilgiler

GENEL BİLGİLER

Kanada Bayrağı
 • Resmi Adı:  Kanada
 • Resmi Dili: İngilizce, Fransızca
 • Başkent: Ottawa
 • Kuruluş Tarihi: 1 Temmuz 1867
 • Yönetim Biçimi: Meşrutî monarşi altında Federal parlamenter temsili demokrasi
 • Nüfus: 35,540,419 (2014 yılındaki sayımlara göre)
 • Para Birimi: Kanada doları
 • GSYH: $1.579 trilyon (2014 yılı için olan tahminlere göre)
 • Yüzölçümü: 9.984.675 km2
 • Zaman Dilimi: (UTC -3.5 to -8)
 • Telefon Kodu: +1
 • Dini: %42 Katolik, %40 Protestan, %23.9 Ateizm
 • Demografi:  %76.7 Beyaz, %14.2 Asyalı, %4.3 Yerli, %2.9 Siyahi, %1.2 Latin Amerikalılar, %0.5 Karışık, %0.3 diğer

Tarihi

İlk Halklar olarak tanınan yerliler Kanada’da en az 10.000 yıl boyunca yaşamıştır. Avrupalılar tarafından ilk ziyaret 1000 yılı civarında, kısa bir süreliğine Newfoundland’e yerleşen Vikingler tarafından yapılmıştır. Kolonici Avrupalılar, 16. yüzyılın sonu 17. yüzyılın başı gibi Kanada’ya geldi.

1763’de Yedi Yıl Savaşı’ndan sonra Fransa, Karayip Adaları’nı tutup Kuzey Amerikan kolonisi Yeni Fransa’yı Büyük Britanya’ya bırakmaya karar verdi. Amerikan Devrimi’nden sonra Büyük Britanya’ya sadık olanlar Kanada’ya yerleştiler.

1 Temmuz 1867’de İngiliz Kuzey Amerika Yasası’nın geçmesiyle Büyük Britanya, Kuzey Amerikan kolonisi dört eyaletinden oluşan federasyona kendini yerel yönetim hakkı verdi. Bu eyaletlerden “Kanada” ikiye ayrılıp Quebec ve Ontario eyaletlerini meydana getirdi, diğer iki eyalet de New Brunswick ve Yeni İskoçya’ydı. Kanada Konfederasyonu terimi bu birleşimi ifade eder ve genellikle sonuçlanan federasyon için de kullanılır. Diğer İngiliz koloni ve bölgeleri de kısa zamanda Konfederasyon’a bağlandılar.

1880’de Kanada, Newfoundland ve Labrador dışında, şu anki alanına sahipti. Dominyon’un tüm ilişkilerinin kontrolü Westminster Tüzüğü ile 1931’de ve 1982’de Kanada Anayasası’nın kabulü ile sağlandı.

20. yüzyılın ikinci yarısında, çoğunluğu Fransızca konuşan Quebec eyaletinin bazı vatandaşları 1980 ve 1995’teki iki referandum ile bağımsızlık kazanmaya çalıştılar. Her iki referandum da Quebecois Partisi liderliğindeydi ve ilki %60, ikincisi %50.6 hayır oyu ile reddedildi.

 

Coğrafya

Kanada iklimi her zaman bir tartışma konusudur. Dünya, Kanada’yı hep soğuk bir yer olarak tahayyül etmiştir. Her ne kadar bu doğru ise de – sıcaklığın -25 dereceye kadar düşmesi olağandır- sıcaklıklar yıl içerisinde değişir ve Kanada, en az soğuk günleri kadar sıcak yaz günleri yaşar.

Kanada’nın yapısı çok değişkendir. Ülkenin batısı dağlıktır ve Canadian Rockies en büyük sıradağlarıdır. Orta bölgesi engin bir ovadır ve Alberta, Saskatchewan, ve Manitoba’nın çoğunu kaplar. Manitoba, Ontario ve Quebec’in kuzeyi Kanada Kalkanı olarak bilinen kayalık bölgede bulunur. Bu bölge tarıma elverişli değildir ancak geniş mineral kaynakları vardır. Saskatchewan ve Manitoba’daki ovalar büyük tarımsal alanları nedeniyle “ekmek sepeti” olarak tanınır. Büyük Göller-St. Lawrence Nehri havzasındaki Ontario ve Quebec’in güneyi sulu tarım ve mandıracılık açısından zengindir ve ülkenin en çok yerleşilmiş bölgesidir. Appalachian Dağları, nehir vadileriyle girintili inişli çıkışlı tepeler oluşturarak New Brunswick, Yeni İskoçya, Quebec’deki Gaspe Yarımadası ve Newfoundland içinden dolaşır.

 

Demografi

2014 Kanada nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfus 35,540,419 kişidir. Aralık 2012’de Statistics Canada 35 milyonun üzerinde bir nüfus olduğunu bildirdi. Bu G8 ülkeleri arasındaki en hızlı büyüme oranı anlamına gelir. 1990 ve 2008 yılları arasında nüfus yüzde 20.4 genel artışa eşdeğer olarak 5.6 milyon arttı. Nüfusun artmasının ana sebepleri göç ve daha az oranda doğal büyümedir. Kanada dünyada kişi başına düşen en yüksek göç oranına sahip ülkelerden biridir. Bunun başlıca nedenleri ekonomik politika ve daha az bir ölçüde aile birleşimidir.Kanada halkı büyük siyasi partilerin yanı sıra göçün mevcut seviyesini destekler. 2010 yılında rekor olarak 280.636 kişi Kanada’ya göç etti. Kanada hükümeti 2016 yılı için 280.000 ile 305.000 arasında yeni kalıcı oturma izni vermeyi düşünüyor. Bu sayı son yıllardaki göçmen sayısına benzer büyüklüktedir. Kanada ayrıca çok sayıda mülteciyi de kabul eder. Küresel mültecilerin %10′ dan fazlası Kanada’ ya yerleşmektedir. Yeni göçmenler genellikle Toronto, Montreal ve Vancouver gibi büyük kentsel alanlara yerleşirler.

 

Ekonomi

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile ABD’ye çok benzer.  İmalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada’yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirmektedir. Enerji üretimi bakımından kendine yeterli olan Kanada’nın doğu kıyısında ve batıdaki üç eyaletinde zengin doğal gaz yatakları ve çok miktarda diğer doğal kaynakları bulunmaktadır.

 

Kanada Hakkında Bilgiler Dışında; www.ulkelerhakkinda.com

Kanada Hakkında Bilgiler