Venezuela Hakkında Bilgiler

Venezuela Hakkında Bilgiler

GENEL BİLGİLER

Venezuela Bayrağı
 • Resmi Adı: Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti
 • Venezuelanın başkenti Caracas şehridir.
 • Venezuelanın Resmi Dili İspanyolcadır.
 • Venezuelanın Kuruluş Tarihi 5 Temmuz 1811 dir.
 • Venezuelanın Yönetim Biçimi Cumhuriyettir.
 • Venezuela Nüfusu 31.416.000  (2016 yılındaki sayımlara göre) kişidir.
 • Venezuela Para Birimi Venezuela Bolivarıdır.
 • Venezuelanın GSYH değeri $408.805 milyon (2013 yılı için olan tahminlere göre)
 • Venezuelanın Yüzölçümü 916.445 km2
 • Venezuelanın Zaman Dilimi (UTC-4)dür ve Türkiye ile arasında 6 saat zaman farkı bulunur.
 • Venezuelanın Telefon Kodu +58’dir.
 • Venezuela’nın Dini %88 Hristiyan, %12 Yahudi, Müslüman ve Budisttir.
 • Venezuela Demografisi: %67 Melez, %21 Avrupa Kökenli, %10 Afrika Kökenli, %2 Yerli

Tarihi

İspanyolların Güney Amerika’da ilk sürekli yerleşimlerinden biridir. Başarısız birkaç ayaklanmadan sonra, ülke sonunda İspanya’dan bağımsızlığını ünlü Simon Bolivar önderliğinde 1821’de kazanmıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında şimdiki Kolombiya , Panama ile Ekvator’la birlikte Büyük Kolombiya‘ nın bir parçasını oluşturan Venezuela, 1830 yılında bu birlikten ayrılmıştır.
Venezuela’nın yakın tarihinde, 19. yüzyılın tümü ile 20. yüzyıl başları siyasal çalkantılar, diktatörlükler ve devrimlerle doludur. 1958’de ordunun doğrudan yönetimden çekilmesinden sonra ülke sorunsuz olmasa da, kesintisizce sivillerce yönetilmiştir. 1992 Yılında yarbay Hugo Chávez önderliğindeki ordudaki ayaklanmacı öğeler, seçimlerle işbaşına gelmiş ama yolsuz başkan Carlos Andrés Pérez’a karşı yönetimden düşürme girişiminde bulunmuşsalarda, başarısızlığa uğramışlardır. Bu girişim 80 sivil ile 17 askerin ölümüne yol açmıştır. Chávez ile işbirlikçileri hainlikle yargılanıp cezaevine konulmuşsalar da, sonunda Perez yolsuzluktan başkanlıktan düşürülmüştür. Chávez’in yolsuz başkan Perez’e karşı direnişdeki rolü, onun özellikle yoksul Venezuelalılar arasında sevilmesine ve sonunda da 1994 yılında o günkü başkan Rafael Caldera’nin affıyla özgür bırakılmasını sağlamıştır.

Coğrafya

Güney Amerika’nın kuzeyinde, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında, Kolombiya ile Guyana arasında yer alır. 8 00 Kuzey enlemi, 66 00 Batı boylamında, Güney Amerika, Orta Amerika ve Karayipler ile sınırlı.

Tropikal iklime sahiptir. Kuzeybatıda And Dağları ve Maracaibo ovaları, orta kısımda ovalar, güneydoğuda Guyana dağlık arazisi yer alır.

Demografi

Nüfus 31.416.000 (2016 verileri) kişidir. Toplumun %67 Melez, %21 Avrupa Kökenli, %10 Afrika Kökenli, %2 Yerli halk oluşturmaktadır. Nüfus yoğunluğu 30.2/km2 dir.

Ekonomi

Venezuela son yıllarda yapılan keşifler sonucunda 2012 yılında dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi durumuna gelerek, bu alanda Suudi Arabistan’ı geçmiştir. Böylece petrol rezervleri konusunda Suudi Arabistan yaklaşık 70 yıldır sürdürdüğü liderliğini kaybetmiştir.

Venezuela, OPEC resmi verilerine göre 296 milyar varil ham petrol rezervlerine sahiptir. Örnek vermek gerekirse bu miktar petrol, Türkiye’nin 1220 yıllık ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Böylece Venezuela ekonomik ve politik olarak son derece stratejik bir konuma yükselmiş olmaktadır.

Venezuelada yaşanan olayları saat saat takip etmek için: Venezuela Olayları

Venezuela Hakkında Bilgiler DIŞINDA; www.ulkelerhakkinda.com

Daha Fazlası için : www.aracanalizi.com