İngilizce Konuşulan Ülkeler Hangileridir?

Dünya üzerinde konuşan insan sayısı olarak en çok konuşulan 2.dil İngilizcedir. Peki İngilizce konulan ülkeler hangileridir? İngilizce neredeyse Dünya’nın ortak dili olarak kabu görmektedir. Bunun nedeni neredeyse tüm Dünyada insanlar tarafından konuşulan veya öğrenmeye çalışılan dil olmasıdır. Ayrıca İngilizce İngiltere tarafından daha önce sömürülmüş olan ülkelerde hala resmi dil ve halk tarafından resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Ülkeler tarafında resmi dil olarak kabul edilmesinin dışında tün Dünyada ortak dil olarak kabul görmektedir. Bu nedenle yerel dillerde üretilen içeriğe oranla İngilizce olarak üretilen içerik sayısında çok büyük fark vardır. Farkın büyüklüğü sebebiyle İngilizce bilim için de ortak dil olarak kabul edilebilmektedir.

İngilizce konuşulan ülkeler

İngilizce konuşulan ülkeler hangileridir? sorusunun ilk cevabı İngiltere ve Ameika Birleşik Devletleri’dir. Ayrıca Birleşik Krallık ülkeleri olan İskoçya, Galler gibi ülkelerde de İngilizce konuşulmaktadir. Daha sonra ise akla gelen ülke Kanada‘dır. Nufüs yoğunluğu fazla olan Asya ülkelerinden Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde de İngilizce yoğun bir şekilde konuşulmaktadır. Hindistan uzun yıllar boyunca İngiltere’nin bir sömürgesi olmuştur. Bu dönemlerde İngilizler kendi dillerini de yaymıştır ve Hindistan da İngilizce konuşulan ülkeler arasına dahil olmuştur. İngiltere sömürgesi sırasında Hindistan ve Pakistan birliktedir. İngiltere’nin Hindistandan çekilmesiyle birlikte Pakistan da özgürlüğünü kazanmıştır. Böylece Pakistan da İngilizce konuşulan ülke olmuştur.

Hindistan ve Pakistanda olan durumun bir benzeri de Avusturalya ve Yeni Zellanda için de geçerlidir. Daha önce İngiltere’nin bir sömürgesi olan bu ülkelerde de İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Avrupa kıtasında ise Malta da İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir. Malta’nın diğer İngilizce konuşulan ülkelerden daha ucuz olmasından dolayı birçok insan Malta ya İngilizce dil okuluna giderek ingilizce öğrenmeye çalışmaktadır.

Yazının önceki bölümlerinde sayılan birçok gelişmiş Avrupa, Asya… ülkelerinin dışında birçok gelişmekte olan veya az gelişmiş olan Afrika ülkelerinde de İngilizce resmi dil olark kabul görmektedir. Bu ülkelerin bazıları ise şu şekildedir:

BotswanaKamerunGambiya
GanaKenyaLesotho
LiberyaMalaviMauritius
NamibyaNijeryaSaint Helena
SeyşellerSierra LeoneGüney Afrika
SvazilandUagndaZambiya
Zimbabve