Dünyada kaç dil vardır?

Dünyada konuşulan kaç dil vardır? Bu soru birçok kişinin aklına gelmiştir. Dünya üzerinde yerel olarak konuşulan birçok dille birlikte ülkelerde konuşulan resmi dil olarak kabul edilen dillerde vardır. Dünyada yaklaşık olarka konuşulan 7 bin ile 8 bin arasında dil olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu dillerin birçoğunun konuşulma oranı çok düşüktür. Bu diller arasında yaklaşık 2 bin dili konuşan kişi sayısı binden daha azdır.

Konuşulmakta olan bu dillerin birçoğunu çok az insan tarafından bilinmesinden dolayı Dünya üzerinde konuşulan diller her gün azalmaktadır. Günde yaklaşık olarak 10 dili konuşan kişi kalmamaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yüzyıl içerisinde yaklaşık olarak 6 bin ile 7 bin arasındaki konuşulan dilin yok olacağı ön görülmektedir.

Konuşulan bu kadar fazla sayıda dil olmasına rağmen modern diller o dili kullanan kişi sayısının bir milyon veya daha fazla olan diller kabul edilmektedir. Modern diller arasında en fazla kullanılan dil genellikle İngilizce olarak düşünülmektedir. Ancak Çin de yaşayan insan sayısının fazlalığı nedeniye geniş bir coğrafyaya yayılamamasına rağmen en çok kullanılan dil Çince’dir. Çinceden sonra neredeyse tüm DÜnya üzerinde etkili olan İngilizce gelmektedir. Yine Çinde olan durumun bir benzeri Hindistanda da vardır. Hintçe genellikle sadece Hindistan üzerinde geçerli bir dil olmasına rağmen nüfus yoğunluğundan dolayı üçüncü en çok kullanılan dil olarak kabul edilmektedir. İspanyolca da ise durum tam tersi olarak işlemektedir. İspanya da yaşan nufüs dilin kullanımına göre çok düşüktür. Ancak İspanyolların pusulanın icat edilmesiyle birlikte denizciliği geliştirmeleri ve gittikleri yerde din ve dillerini yaymaları sebebiyele İspanyolca çok büyük bir coğrafyada konuşulmaktadir. Bu durum aşağıda bulunan Dünya dil haritası üzerinden de rahatça gözlemlenebilmektedir.

Dünya dil haritası

Tıpkı İspanyolcada olan duruma benzer olarak Fransızca da Fransa tarafından sömürülmüş olan Kuzey Afrika ülekelerinde konuşulmaya devam etmektedir. Ayrıca dilin ortak olması durumu bu ülkeler ile Fransa arasında ticari faaliyetlerin sürekli olarak canlı kalmasını sağlamaktadır. Böylece Fransa bu ülkeler üzerinde ekonomik ve siyasi olarak baskı kurabilmektedir. Dünya üzerinde az olarak konuşulan modern diller ise dil olmaktan çok genellikle bir dilin lehçesi gibi kabul edilmektedirler. Dünyada kaç dil vardır? sorusunu bu yazımız ile cevaplamaya çalıştık.

Tüm ülkeler hakkında konuşulan dillerinde içerisinde yer aldığı genel bilgiler için Ülkeler Hakkında Bilgiler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.