Norveç Hakkında Bilgiler

Norveç Hakkında Bilgiler

GENEL BİLGİLER

Norveç Bayrağı
Norveç Bayrağı
 •  Resmi Adı:  Norveç Krallığı
 • Başkent: Oslo
 • Kuruluş Tarihi: 7 Haziran 1945
 • Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
 • Nüfus: 5.258.900 (2016 yılındaki sayımlara göre)
 • Para Birimi: Norveç Kronu
 • GSYH: $351.6 milyar (2015 yılı için olan tahminlere göre)
 • Yüzölçümü: 385.180 km2
 • Zaman Dilimi: (UTC+1)
 • Telefon Kodu: +47
 • Dini: %86 Evanjelik Lutherciler, %3 Protestanlar ve Roma Katolikleri, %10 Bilinmeyen
 • Demografi: Norveçliler ve az miktarda Samiler

Tarihi

MS  800 ve 1100 arasındaki dönem Viking Devri olarak bilinmektedir. Bu Devrin ilk yıllarında Norveç, her birini bir kralın yönettiği küçük krallıklardan oluşmaktaydı. 1300’ lü yıllarda Danimarka, Norveç üzerinde daha çok nüfuz kazanmaya başlamıştı. 1397 yılından itibaren de Danimarka ve İsveç’le tek bir kralın olduğu resmi bir Birlik anlaşması imzalandı. 17 Mayıs 1814 yılında Norveç kendi anayasasına kavuşmuştur aynı yılda İsveç ile birlik kurulmuştur. 7 Haziran 1905’te Parlamento (Stortinget), İsveç kralının artık Norveç’in kralı olmadığını ve böylece İsveç’le olan Birliğin feshedildiğini ilan edilmiştir.  2. Dünya Savaşı’nda da tarafsız kalma isteğinde olmasına rağmen Nazi Almanyası tarafından 9 Nisan 1940 tarihinde işgal edilmiştir. Bu işgal 8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya’nın teslim olmasına kadar devam etmiştir. 1949 yılında NATO’ya üye olan Norveç 1972 ve 1994 yılında AB üyeliği için yapılan referandumu reddetmiştir.

Coğrafya

Norveç, İskandinav Yarımadası’nın en kuzey ülkesidir. İsveç ile doğuda, Finlandiya ve Rusya ile kuzeydoğuda sınır komşusudur. Ülkenin batısında ise Norveç Denizi ve Atlas Okyanusu yer almaktadır.  Çoğunlukla yüksek platolar ve dik dağların arasında verimli vadiler yer almaktadır. Ovalar ise küçük ve dağınıktır.

Demoğrafi

Cermen kökenli halk Norveç Nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.Diğer İskandinav Ülkelerindeki insanlardan ayırt etmek zordur. Genelde açık renk tenli, uzun boylu, kalın yapılıdırlar. Norveç’in artan nüfusunun yarısından fazlasının Avrupadan gelen göçler oluşturmaktadır. Nüfus artış hızı 2001 verilerine göre %0,49’dur.

Ülkede kullanılan diller Bokmal ve Nynorsk diye adlandırılan iki yazı dilinden oluşan Norveçce, ayrıca Lule Sami, Kuzey Lapça, Güney Lapça dillerinden oluşmaktadır.

Ekonomi

Norveç ekonomisi tarihi boyunca doğal kaynaklara bağlı olmuştur; Balıkçılık, orman ürünleri, madencilik, ve bunları Avrupa pazarlarına ulaştıran gemicilik gibi. Endüstri devrimi, özellikle su gücünün ve elektriğin kullanımı Norveç’te erken başlamıştır. Hala Norveç ekonomisi ham madde ihracatı ağırlıklı olsa da belli konularda dünya gücü haline gelmiştir. Denizcilik ve onun bankacılığı, gemi yapımı, alüminyum ve gübre üretimi önemli geleneksel uzmanlık alanlarıdır. Denizden petrol çıkartıp satma 1980’lerden sonra büyüyüp en önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. Norveç devleti petrol gelirleri sayesinde dünyada sayılı büyük yatırımcılardan biri haline gelmiştir. 2015 itibarıyla petrol gelirleri düşüşe geçmiştir. Alternatif endüstri geliştirme çabaları vardır.

 

Norveç gibi diğer Avrupa ülkeleri hakkında bilgi almak için :

http://www.ulkelerhakkinda.com/category/avrupa/