Nikola Tesla Müzesi Hakkında Bilgiler

Yakın zamana kadar ampulün icadı konuşulduğunda akla ilk gelen isim Edisondu. Ancak son dönemlerde ampulün aslında Nikola Tesla tarafından icat edildiği yayıldı. Böylece Nikola Tesla’nın da ünü yayılmaya başladı. Sırbistanın Başkanti Belgrad da Nikola Tesla için Nikola Tesla Müzesi yapılmıştır. Sırbistan Belgrad gezisi yapacaklar, Belgrad Turu planı olanlar için Belgrad gezilecek yerler içerisinde ilk sırayı Belgrad Tesla Müzesi yer alabilir.

Nikola Tesla aslında Sırp’tır. Ancak doğduğu köy bugün Hırvatistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Nikola Tesla üniversite eğitimini kendi ülkesinde tamamlar ve daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eder. Asıl soyadını reşit yaşa geldiğinde kendi isteği ile değiştirir.

Nikola tesla müzesi
Nikola tesla müzesi

Tesla hakkında bilinmesi gereken bir bilgi de dil bilgisidir. Ailesi ve kendisinin anadili olan Sırpçanın haricinde üniversitede yabancı kaynakları da okuyabilmek için İngilizce, Fransızca ve İtalyanca da öğrenmiştir. Bu dillerin dışında da yine ailesinde konuşulması sebebiyle Almanca öğrenmiştir.

Tesla Amerika Birleşik Devletlerine göç ettiği zaman cebinde neredeyse hiç parası yoktu. Burada hayatını devam edebilmek amacıyla çukur kazma işini yaptı. Bu işi yaparken kendi mesleğinden vazgeçmeyen Tesla kafasında planladığı icatlarını tasarlamaktaydı. İcatlarını tamamladıktan sonra Amerika ve Avrupada birçok patent aldı.

Bu dönemde Nikola Tesla ve Edison bir süre birlikte çalışmışlardır. Ancak bu birliktelik birçok yerde konu edilen Alternatif Akım, Doğru Akım tartışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Nikola Tesla Müzesi ‘nde yer alan icatları ve kendi özel eşyalarından oluşan eserlerin bazılarının seçilerek Türkiye de bir müze haline getirilmesi ve 1 yıl boyunca belirlenen üç şehirde sergilenmesi düşünülmektedir.

Tüm bu bilgiler dışında Belgrad turunuzda Nikola Tesla Müzesi ‘nin yer almasını düşünüyorsanız sizlere oldukça uzun bir sıra beklemeniz gerekebileceğini de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle özellikle ilgili olan ve bu süreyi göze alabilecek olan ziyaretçilerin gezi planlarına Nikola Tesla Müzesi ‘ni yazmalarını tavsiye edebiliriz. Ayrıca giriş ücretli ve 500 Dinar ücret ödenmesi gerektiği söylense de grup halinde gidildiğinde 250-300 Dinar gibi bir ücretle gezilebiliyor. Ayrıca yapılan bazı deneyler tekrar yaptırılabiliyor.