Greenwich Nerededir? Greenwich Hakkında Bilgiler

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda gündüz ve gece oluşmaktadır. Gündüz ve gecenin oluşması sırasında da yerel olarak günün saatleri de oluşmuş olmaktadır. Bu nedenle Dünya üzerinde her noktanın yerel bir saati olması gerekir. Yerel saatlerin bulunması lokal olarak günlük yaşamı kolaylaştırır. Ancak ülkeler ve bölgeler arasında sürekli olarak saat farklılığını da birlikte getirir. Böyle bir durumun yaşanmaması için tüm Dünyada ortak bir konumun saati kabul edilerek lokal saatlerin bu noktaya olan uzaklıklarına göre lokal saatleri belirlenmektedir. Tüm Dünyada ortak olarak saat başlangıç noktası olarak Greenwich belirlenmiştir. Peki Greenwich nerededir?, Greenwich nerede bulunur?, Greenwich hangi ülkede yer almaktadır? gibi bilgiler ve Greenwich hakkındaki diğer bilgileri bu konuda bulabilirsiniz.

Greenwich İngiltere de Londra’nın güneydoğusunda bulunan bir semttir ve oldukça meşhur olan bir semttir. Meşhur olmasının bir sebebi de Greenwich noktasının zaman olarak Dünya’nın sıfır noktası kabul edilmesidir. Ayrıca Greenwich Dünya Miras Listesi içerisinde yer almaktadır. Londra’ya oldukça yakın olması nedeniyle ulaşımı oldukça kolaydır. Ulaşılabilirliğinin sayesinde bu semt oldukça fazla turisti çekebilmektedir.

greenwich noktası

Greenwich sıfır noktası tesadüfi bir biçimde seçilmemiştir. Aynı zamanda bu semt içerisinde gözlemevi bulunmaktadır. Greenwiche ziyaret eden turistler burada bulunan rasathanelere uğrayarak astronomik gözlem yapabilmektedirler.

Greenwich günümüzde tüm ülkeler için resmi olarak yerel saati belirlemektedir. Greenwich resmi saati belirlemeden önceki dönemlerde ise genellikle saat kavramı yerel olarak belirlenmekteydi. Osmanlı Devleti döneminde ise Ayasofya Camii bu görevi üstlenmekteydi. Ayasofya Camii kubbesi üzerinden geçen meridyene uygun olarak saat belirlenmekteydi. Dünyada tüm ülkelerin Greenwich saatini esas alması durumuyla birlikte 1932 yılında bu uygulama ortadan kalktı ve Dünya saat sistemine entegre olunmuş oldu.

Bu konu ile birlikte Greenwich nerede sorusuna cevap bulmuş olduk ve konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş oldu. Greenwich hakkında bilgiler dışında diğer Avrupa ülkeleri ve şehirleri hakkında bilgi elde edebilmek için Avrupa ülkeleri hakkında bilgileri sitemizden inceleyebilirsiniz.
Dünya ülkeleri ve şehirleri hakkında bilgileri incelemek içince anasayfamızdan Ülkeler Hakkında Bilgiler elde edebilirsiniz.