Keşmir Hakkında Bilgiler ve Keşmir Anlaşmazlığı

Son günlerde Pakistan ve Hindistan arasında Keşmir Anlaşmazlığı yaşanmaktadır. Peki Keşmir Anlaşmazlığı neden oluyor? Keşmir hakkında bilgiler ve keşmir olayları hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pakistan, Hindistan ve Çin sınırlarının birleşim noktası olarak kabul edilebilecek olan Keşmir Bölgesi stratejik olarak çok önemli bir yerdir. 1947 yılında İngiliz işgalinin bitmesiyle birlikte Pakistan ve Hindistan birbirinden ayrılarak bağımsızlarını elde ettiler. Bağımsızlığın sağlanabilmesi ve ülke topraklarının belirlenebilmesi amacıyla Hindistan Bağımsızlık Anlaşması yapılmıştır. Bu anlaşmaya her iki tarafda sıcak bakmıştır. Hindistan Bağımsızlık Anlaşmasına göre ülke toprakları belirlenirken Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgeler Pakistan olarak, Hindu nufüsün yoğun olduğu bölgeler ise Hindistan olarak belirlenmekteydi. Bu noktaya kadar her iki taraf için de bir sorun oluşmuyordu. Ancak bazı bölgelerde nufüsta belirgin olarak bir ayrım bulunmuyordu.

Bu bölgeler için de bölge halkının görüşüne önem verildi. Birçok bölge hangi ülke içerisinde yer almak istediğini belirleyerek buna göre yönetimi seçti. Keşmir bölgesi de nufüsün net olarak ayrılamadığı bölgeler içerisindeydi. Keşmir halkı Pakistan içerisinde yer almak istiyordu. Ancak Keşmir bölgesi yönetimi Hindulardan oluşmaktaydı. Bölge yönetimi Pakistan yerine Hindistan topraklarına katılmayı kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler bu kararın doğru olmadığını ve Keşmir Bölgesinin Hindistan toprakları değil Pakistan toprakları olarak kabul edilmesi gerektiğini kabul etmektedir.

Bağımsızlık Anlaşması ile başlayan Keşmir sorunu çözülememiştir. 1989 yılından itibaren ise fiziki olarak işgale dönüşmüştür. Günümüzde Keşmir toprakları üç farklı ülke kontrolünde bulunmaktadır. Keşmir toprakları günümüzde yüzde 45 oranında Hindistan, yüzde 35 oranında ise Pakistan kontrolü altındadır. Geriye kalan kısmı ise diğer bir komşu olan Çin tarafından kontrol edilmektedir.

Keşmir sorunu 1947 yılından beri devam etmesine rağmen çözülememiş ve günümüze kadar farklı üç savaşa neden olmuştur. Bu savaşlar nedeniyle Birleşmiş Milletler olaya dahil olmuştur ve çözüm amacıyla bölgede seçim yapılması kararı alınmıştır. Bölge halkının büyük çoğunluğunun müslüman halktan oluştuğu bilinmektedir. Ayrıca bölgenin Hindistan tarafından işgal edildiği dönemden beri sıkı yönetim ile yönetildiği bilinmektedir. Yaşanan olaylar ve halkın dini tercihi nedeniyle Hindistan seçim yapılarak bölgenin hangi ülke ait olduğuna karar verilmesini istememektedir.

Hindistan, Pakistan, Keşmir bölgesi gibi Asya kıtasında bulunan diğer ülke ve bölgeler hakkında bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Asya Ülkeleri Hakkında Bilgileri