Hindistan Hakkında İlginç Bilgiler

Hindistan hem Asya kıtasının hem de Dünya’nın en renkli ülkelerinden birisi olarak bilinmektedir. Bu renklilik birçok kültürü içinde barındırmasına bağlıdır. Birçok kültüre ev sahipliği yapması Hindistanın en büyük kültürel özelliğidir. Çok kültürlülük Hindistan hakkında ilginç bilgiler olmasını da birlikte getirmektedir. Hindistan içerisinde tüm büyük dinlere mensup nufüs bulunmaktadır. En büyük din ise Hinduizmdir.

Hindistan için sadece renkli bir kültürel yapıya sahip demek basite kaçmış olmak demektir. Sadece kültürel olarak değil Hindistan festivalleri de oldukça renkli geçmektedir. Hindistan da gerçekleştirilen en renkli festival ise Holi Fest olarak da bilinen boya festivalidir. Bu festival çerçevesinde insanlar toplanarak birbirlerine renkli toz boyalar atmaktadır.

Hindistan boya festivali
Hindistan Boya Festivali (Holi Fest)

Anadolu kültüründe yer yer bulunan başlık parasının bir benzeri de Hindistanda da görülmektedir. Ancak arasında bir fark vardır. Bu fark Anadoluda kızlar için başlık parası alınırken Hindistanda kızlar evlenebilmek için erkeklere yüksek miktarlarda başlık parası ödemektedirler. Başlık parasının yükseklği sebebiyle aileler para biriktirerek kızlarının evlenmelerini sağlamaktadırler. Ayrıca Hindistanda düğünlerde çok fazla çiçek kullanılmaktadır.

Hindistan düğünleri
Hindistan Düğünleri

Diğer kültürlerden farklı olarak Hindistan cenaze törenleri yapılırken giyilen kıyafetler siyah değildir. Aksine Hindistan cenazelerinde kişiler beyaz kıyafetlerini giyerek törene katılırlar.

Hindistan hakkında ilginç bilgiler konusu işlenirken atlanmaması gereken konulardan birisi de kız ve erkek çocuklarına yapılan geleneklerdir. Hindistanda kız çocukları ortalama olarak altı yedi yaşlarında bir köpek ile evlendirilmektedirler. Bu evliliğin kız çocuklarını gerçek düğünlerine kadar koruduğuna inanmaktadırlar. Erkek çocuklarına yapılan ilginç gelenek ise erkek bebekleri birkaç metre yüksek bir yere çıkarak atmalarıdır. Bu geleneğin ise bebeklere sağlık getirdiğine inanılmaktadır.
Kültürümüze yakın olarak Hindistanlılar da yemek yerken sol ellerini kullanmamaya dikkat etmektedirler.

Hindistan denilince genellikle akıllara İneklere tapınan insanlar gelmektedir. Bu doğru bir bilgidir. Hindistanda inekleri kutsal olarak kabul eden insanlar oldukça fazladır. Bundan çok daha ilginç olan durum ise Hindistanda farelere tapan insanlar bulunmaktadır. Ülkede bulunan tapınak içerisinde farelere hediye olarak yiyecekelr bırakılmaktadır. Bu nedenle tapınak fareler tarafından istila edilmiş durumdadır.

Hindistan tapınakları
Hindistan tapınakları

Hindistan dışında diğer Asya Ülkeleri Hakkında İlginç Bilgiler konularımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.