Sudan Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda Sudan Hakkında Bilgiler ve Sudan Olayları hakkında bilgiler paylaşacağız.Sudan Cumhuriyeti Afrikanın en geniş ülkelerinden birisidir. Sudan yüzölçümüne göre Afrika kıtasında en büyük üçüncü ülkedir. Ülke birçok siyasi karışıklık ve fakirlik yaşamıştır. Bunların sonucunda ülkenin güney kısmı bağımsızlığını ilan etmiş ve kendilerini Güney Sudan olarak tanimlamistir. Sudan Hakkında Bilgiler ve yaşanan olayları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Sudanın en büyük gelir kaynağı petroldür. Günümüzde Türkiye Petrolleri de Sudan ve Güney Sudan arasında kalan bölgede petrol arama faaliyetlerini devam ettirmektedir. Güney Sudanın ayrılması sonrasında petrol gelirlerinde yaşanan düşüş nedeniyle Sudan altin uretimine agirlik vermeye başlamıştır.

Venezuela da yaşanan olaylardan sonra Sudanda da benzer şekilde muhalefetin kendisini devletin basında görmesi durumunun olabileceği değerlendirilmektedir.

Sudanda gelir adaletsizliği oldukça yüksek değerlerdedir. Bu nedenle halk çok zengin olan bir sınıftan ve çok fakir olan bir sınıftan oluşmaktadır. Bu nedenle sosyal adaletsizlik oldukça yüksektir.

Sudanda turizm oldukça geri kalmıştır. Bunun nedeni ise ülkenin iki ayrı bölgeye ayrılması gösterilebilir. Sudan ikiye bölündükten sonra petrol barındıran bölgelerin çoğu güneyde kalmıştır.Kuzey fakirlesmistir. Güney Sudan Hakkında ise petrol kaynaklarından dolayı iç karışıklık yaşamakta olduğu söylenebilir.

Sudan Hakkında Bilgiler dışında diğer Afrika Ülkeleri Hakkında Bilgiler için tıklayınız.