Mısır Piramitleri ve İlginç Özellikleri

Mısır denildiğinde akılllara öncelikle Mısır Piramitleri gelmektedir. Bu yazıda da Mısır piramitleri özellikleri, mısır tatili, mısır hakkında genel bilgiler, Giza Piramitleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Özellikle Arap Baharı öncesinde Kuzey Afrika ülkelerinde Afrika safarisi, Mısır Primati gezisi özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça popüler hale gelmişti. Büyük bir Kuzey Afrika ülkesi olan Mısır da nasibini almıştır. Mısırın en turistik yerleri hiç şüphesiz Mısır Piramitleridir. Misir piramitleri arasında en popüler olanları ise Giza bölgesinde bulunan en büyük üç piramittir. Bu üç piramit arasında ise en çok bilineni Keops Piramiti olarak bilinmektedir. Keops Piramidi Dünya’nın yedi harikasından biridir. Bu nedenle en dikkat çeken piramittir.

Keops piramiti resmi
Keops Primiti görüntüsü

Keops piramitinin özellikleri ise şu şekildedir;

Keops piramiti Mısır piramit gezisi yapanların en çok ziyaret ettikleri piramittir. Ayrıca Mısır piramitleri tarihi açısından fikir vermektedir. Bu piramit ismini aldığı Keops isimli firavun için yapılmıştır ve Keops’un mezarı içerisinde tepe noktasının yaklaşık olarak yüz metre altında yer almaktadır. Piramit yapısı inşa edilirken yaklaşık olarak iki buçuk milyon adet taş blok kullanılmıştır. Ayrıca yapının bulunduğu alan oldukça geniştir. Bu alan yaklaşık olarak 50 bin metrekaredir.

Piramitlerin inşa edildiği dönemlerde firavunların zamanı geldiğinde tekrar canlanacağı düşünülmekteydi. Bu nedenle firavunlar gömülürken yanlarında eşyalaro, mücevherleriyle birlikte gömülmekteydi. Bazı kaynaklarda eşyalar dışında firavunlar için yiyecek içecekler de bırakıldığı yazmaktadır.

Mısır piramitleri özellikleri sadece boyutları değildir. Mısır piramitleri ilginç özellikleri de vardır. Matematiksel olarak ortaya koyulan özellikleri nedeniyle de mısır piramitleri çok özeldirler.

Mısır piramitlerinin özellikleri sadece güzellikleri değildir. Ayrıca yanlış bilinenler de vardır. Bu durumlardan birisi de bu piramitlerin köleler kullanılarak inşa edildiğidir. Bu piramitleri inşa eden kişiler genellikle köleler değildi. İnşa edilmesi için devlete borcu bulunan köylüler çalıştırılmaktaydı. Böylece hem piramitler inşa edilmiş oluyordu hem de köylüler devlete olan borçlarını ödeyebiliyorlardı.

Keops piramiti önünde yer alan Sfenks Heykeli de oldukça dikkat çekicidir. Sfenks heykelinin ne için inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Sfenks Heykelinin en önemli özelliği ise insan başlı bir insan yapısında olmasıdır.

Mısır topluluğu bu dönemde Nil nehrinin etrafında yaşamaktaydı. Bu nedenle piramit yapıları da genellikle Nil nehri kıyılarında yer almıştır. Piramitlerin Nil kıyılarında yer alması yaşamın ve taşımacılığın Nil nehri sayesinde olmasına dayandırılmasına rağmen dikkat çeken başka durumlarda vardır. Bu durumdan birisi de en büyük piramitlerin Dünyanın merkezi ile Kuzey Kutbu arasındaki uzaklığın tam ortasında yer almasıdır. Yapıldığı dönemde bu orantının nasıl sağlandığı hala bilinmemektedir ve gizemini korumaktadır.

Bu piramitler dışında Mısır bölgesinde en az onlarca daha piramit vardır. Bu diğer piramitler arasında ise en önemlileri Basamak Piramit, Eğik Piramittir.

Mısır piramitleri, Mısır hakkında bilgiler gibi diğer ülkeler hakkında bilgiler elde etmek için Tüm Ülkeler Hakkında Bilgiler,
Mısır ve diğer Afrika ülkeleri hakkında bilgiler için Afrika Ülkeleri Hakkında Bilgiler
linklerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca ülkeler arasında sıralamalar hakkında bilgi edinmek için Ülkeler Sıralamaları
linklerini kullanabilirsiniz.