Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

GENEL BİLGİLER

Güney Afrika Cumhuriyeti Bayrağı
 • Resmi Adı:  Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Resmi Dili: Afrikaanca, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, İngilizce,Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili
 • Başkent: Pretoria (yürütme), Bloemfontein(yargı), Cape Town(yasama)
 • Kuruluş Tarihi: 31 Mayıs 1961
 • Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
 • Nüfus: 54.956.900 (2015 yılındaki sayımlara göre)
 • Para Birimi: Rand
 • GSYH: $$725.004 milyar (2015 yılı için olan tahminlere göre)
 • Yüzölçümü: 1,219,912 km2
 • Zaman Dilimi: (UTC+2)
 • Telefon Kodu: +27
 • Dini: %79,7 Hristiyan, %1,5 İslam, %18,8 Diğer
 • Demografi: %79,3 Siyahi, %9,1 Beyaz, %9,0 Melez, %2,6 Asyalı

Tarihi

Güney Afrika Cumhuriyeti tarihi ise, diğer Afrika ülkelerinden farklı değil. İlk olarak 1488’de Ümit Burnu’ nun keşfedilmesiyle başlayan tarih, Hollandalıların, Fransızların ve son olarak da İngilizlerin buraya yerleşmesiyle devam eder. 1795’te Britanya İmparatorluğu’ nun Cape Town’ a el koymasıyla tarihi açıdan başka bir dönem oluşmuştur. Hollanda asıllı ilk sömürgeciler ülkenin kuzeyine göç ederek burada 2 eyalet kurarlar. Ne var ki bir süre sonra burada elmas ve altın yatakları çıkınca, asırlar boyu süren siyah-beyaz savaşı bu sefer 2 sömürgeci devlet arasında cereyan eder. Büyük silah ve insan gücüne sahip Britanya savaşı kazanır, fakat “filler tepişirken çimenler ezilir” sözü siyahlar için mukadderdir. Ve yeni yüzyıl siyahları daha çok ezilmesine ve büyük özgürlük mücadelesine tanık olacaktır. Irkçılık meşrulaşır, siyahların siyaset yapma ve yurttaşlık hakları ellerinden alınır. Siyahlar tamamen toplumdan dışlanır.

1961’de Güney Afrika Cumhuriyeti adını alan devlet uluslararası baskılara rağmen artık daha güçlü ve daha ırkçı bir ülke görünümündedir. Din adamlarınca da desteklenen öğrenci hareketleri ve özgürlük mücadeleleri binlerce siyahın öldürülmesiyle kanlı bir şekilde bastırılır. Diğer birçok lider gibi daha sonra ülkenin kaderini değiştirecek siyahi lider Mandela da hapse atılır. Ve son olarak 1982’de başlayan özgürlük mücadelesi ülkenin her yanına sıçrar, uluslar arası baskılar sonucu rejim iflasını ilan eder. 27 yıl sonrasında Nelson Mandela serbest bırakılır, partisi ezici bir çoğunlukla iktidara gelir, ırkçı rejim tamamen sona erer. Ve %90’ ı siyah olan ülkenin ilk defa siyahi bir lideri olur.

Coğrafya

Ülke konum itibarıyla Afrika Kıtasınınn en güney ucunda yer almaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti sahip olduğu 1.219.912 km2 yüzölçümü ile dünyanın en büyük 24. ülkesi konumundadır. Ülkenin toplamda sahip olduğu 5.244 km’lik kara sınırından 1.005 km’si Namibya, 1.969 km’si Botsvana, 1.106 km’si Lesotho, 496 km’si Mozambik, 438 km’si Svaziland ve 230 km’si Zimbabve ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu’na 2.798 km’lik sahil şeriti bulunmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti konumu gereği iklimsel ve orografik açıdan büyük farklılıklar arz etmektedir. Ülkenin Namibya sınırına yakın batı bölgelerinde Kalahari çölü bulunup bu doğrultuda çöl iklimi yaşanabilirken, ülkenin Mozambik sınırına yakın güneydoğu bölgelerinde tropikal ormanlar gözlemlenebilmektedir.

 

Demografi

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler; Afrika kıtasında nüfus yoğunluğunun çok olduğu ülkelerden biri konumundadır. 2011 yılında gerçekleştirilen son resmi sayım sonuçlarına göre ülke kıtanın en çok nüfusuna sahip 5. ülkesidir. Ülke nüfusunun çoğunluğu şehirlerde yaşamaktadır. Ülkenin özellikle kıyı kesimleri ile kuzeydoğu kesimlerinde nüfus yoğunluğu yaşanırken, ülkenin batı ve kuzeybatı bölgeleri neredeyse insansız bölge konumundadır. Ülke genelinde 2015 tahmini verilerine göre ortalama yıllık nüfus artışı %1,33 seviyesindedir.

Ülke nüfusunun yaklaşık olarak %80,2’sini oluşturan siyahlar, Güney Afrika’da çoğunluğu oluşturmaktadır. Renkliler olarak adlandırılan grup %8,8 ile en kalabalık ikinci nüfusu oluştururken, beyazlar %8,4, Asyalılar ise %2,5 oranı ile diğer grupları oluşturmaktadır.

 

Ekonomi

Yeraltı madenleri açısında zengin bir ülke konumunda olan Güney Afrika Cumhuriyeti’ nde ihracat gelirlerinin %40′ ı ile %50’si arasındaki kazancı madenler oluşturmaktadır. Ülke gerçekleştirdiği krom ihracatı ile dünya genelinde gerçekleştirilen krom ihracatının %44’ünü tek başına sağlamaktadır. Bunun haricinde platin, vanadyum ve mangan ihracatı da ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti’ nde Gayri safi yurt içi hasılanın sadece %2,4′ ü tarım faaliyetleri oluşturuyor olsa da, ülke dünyanın en büyük üçüncü tarım ürünleri ihracatçısı konumundadır. Ülke genelinde başta mısır ve buğday olmak üzere hububat ürünleri ile birlikte şeker kamışı, meyve ve sebze ekilip yetiştirilmektedir. Turizm ülke için özellikle 20. yüzyıldan sonra önemli bir yer tutmaktadır

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler Dışında; www.ulkelerhakkinda.com